Zmywarka jest coraz powszechniej używanym sprzętem kuchennym, który pozwala na znaczne ograniczenie zużycia wody, a także zminimalizowanie czasu spędzonego przy zlewie. Ponadto dzięki efektom jej automatycznej, efektywnej pracy możemy cieszyć się czystymi i estetycznymi naczyniami. Niestety jednak czasem zdarza się, że wyciągnięte prosto ze zmywarki szklanki czy talerze nie zachwycają przejrzystością, a na ich powierzchni widoczny jest biały osad. Co powoduje ten niepożądany efekt i jak się go pozbyć?
Czym jest biały osad na naczyniach?
Charakterystyczny biały osad, który pojawia się na umytych naczyniach, wywołany jest obecnością kamienia lub soli. Aby dowiedzieć się, co dokładnie zalega na powierzchni naczyń, wystarczy spróbować zetrzeć osad palcem. Jeżeli gładko ustępuje, oznacza to, że mamy do czynienia z osadem z soli. Jeśli natomiast powstałego osadu nie da się zetrzeć w tak prosty sposób, najprawdopodobniej jest on nalotem z kamienia.
Osad na naczyniach – skąd się bierze?
Możliwych przyczyn powstawania białego osadu na naczyniach jest co najmniej kilka. Aby wykluczyć ponowne pojawienie się problemu, należy przeanalizować każdy z nich. Przede wszystkim warto sprawdzić stan czystości zmywarki, ponieważ to właśnie jej nieodpowiednia pielęgnacja stanowi częsty powód niesatysfakcjonujących efektów mycia naczyń. Jeżeli urządzenie jest brudne i zaniedbane, naturalnym tego efektem będą niedostatecznie i niedokładnie umyte naczynia z widocznym osadem. Jeśli jednak, mimo starannego wyczyszczenia zmywarki, problem białego nalotu powraca, należy sprawdzić kolejne z możliwych jego przyczyn.
Znacznie łatwiejszy do usunięcia osad z soli widoczny na naczyniach może być spowodowany uszkodzonym lub niedokręconym dozownikiem na sól, z którego podczas mycia wydostaje się zbyt duża jej ilość. Częstym powodem, dla którego na szklankach, kieliszkach czy talerzach pojawia się biały nalot z kamienia, jest natomiast wysoki poziom twardości wody, w której są one myte.
Jak radzić sobie z białym osadem na naczyniach?
Aby usunąć biały osad z naczyń, należy starannie przetrzeć je wodą z dodatkiem octu lub kwasu cytrynowego, a następnie ponownie umyć w zmywarce, jednak dopiero po pozbyciu się nie tylko efektów, ale także przyczyny problemu. Konieczne jest więc dokładne sprawdzenie wszystkich parametrów zmywarki, jak również jej ustawień, a także stanu wszystkich jej części, takich jak chociażby dozownik soli czy moduł zmiękczający. Następnie warto również zbadać poziom twardości wody, a w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki w celu jej zmiękczenia.
Jeżeli w naszej okolicy występuje wyjątkowo twarda woda, nawet najlepsza zmywarka do zabudowy bez dodatkowego wsparcia specjalnych środków może sobie z nią nie poradzić. W takim wypadku konieczne jest więc zmywanie z dodatkiem odpowiednich tabletek wieloskładnikowych, zapobiegających tworzeniu się kamienia oraz białych osadów, a także zwiększających wydajność urządzenia. Ponadto dobrze jest również zaopatrzyć się w specjalną sól do zmywarki oraz dodatkowy płyn nabłyszczający do naczyń.
Jeżeli z problemem białego osadu borykamy się już od pewnego czasu, najprawdopodobniej konieczna będzie także dokładna konserwacja zmywarki i oczyszczenie jej z zalegającego na grzałce czy innych jej częściach kamienia. W tym celu należy użyć specjalnego środka do usuwania kamienia, stworzonego z myślą o pielęgnacji zmywarek. Czyszczenie zmywarki z kamienia należy wykonać zgodnie z zamieszczonymi na opakowaniu środka instrukcjami, pamiętając o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Regularna kontrola to połowa sukcesu
Pamiętajmy, że dotarcie do źródła problemu w żadnym wypadku go nie kończy. Kluczowe jest bowiem regularne stosowanie odpowiednich środków zmiękczających wodę, a także płynów nabłyszczających do naczyń, które zapewnią odpowiednią czystość i estetykę oraz przejrzystość szklanek czy kieliszków. Ponadto należy pamiętać również o cyklicznej konserwacji samej zmywarki, jej dokładnym czyszczeniu oraz – w razie potrzeby – usuwaniu zalegającego na jej częściach kamienia.
Podobne tematy