Zakup działki – na co należy uważać, co warto sprawdzić?

Nasze marzenia o własnym domu w pięknym tarasem są ściśle powiązane z koniecznością zakupu działki. Ten aspekt w całym procesie zabiegania o własny dom jest naprawdę istotny. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu, aby dotkliwie zgłębić wiedzę na temat zakupu działki. Wiele osób popełnia powszechny błąd i kupuje działkę bez większego namysłu. Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na decyzję jest cena. Czy powinno tak być?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki?

Decydując się na zakup działki przede wszystkim należy zwrócić uwagę na własne potrzeby i oczekiwania. Kluczowymi elementami są głównie:

• lokalizacja,

• cena,

• wielkość,

• ukształtowanie terenu.

Kupując działkę należy bezwględnie obejrzeć jej księgi wieczyste. Wgląd do księgi wieczystej można uzyskać w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Warto pamiętać, że przegląd ksiąg wieczystych jest zupełnie bezpłatny. Na co zwrócić uwagę czytając księgę wieczystą? Przede wszystkim na to kto jest właścicielem oraz czy dana działka jest obciążona jakimś ograniczonym prawem rzeczowym.

Odwiedź urząd gminy!

Następnym etapem w zakupie działki jest wizyta w urzędzie gminy. W jakim celu? Otóż należy tam zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To pozwoli nam na uzyskanie wiedzy na temat warunków zabudowy dla danej działki. Wizyta w gminie będzie niczym pomoc prawna w zakupie działki.

Lokalizacja ma znaczenie

Analiza konfiguracji danego terenu jest bardzo istotna. Pod uwagę należy wziąć usytuowanie działki pod względem drogi dojazdowej. Niemniej ważny jest także rodzaj gruntu. Niestety, nawet jeśli działka znajduje się w rewelacyjnym położeniu to wcale nie znaczy, że nadaje się pod zabudowę. Należy bowiem uwzględnić istniejące uzbrojenie terenu. Powinniśmy także zwrócić uwagę na dostęp do drogi publicznej.

Na co warto uważać?

Nie wolno zapomnieć o konieczności zapytania o aktualny stan zagospodarowania terenu. Wówczas uzyskamy informację o tym, czy w pobliżu znajdują się sieci energetyczne, kanalizacyjna, wodociągowa. Jeśli tego nie będzie to niestety będziemy zmuszeni budować wszystkie sieci na własny koszt. Na komfort mieszkania znaczny wpływ ma także samo otoczenie, dlatego powinniśmy sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie ma żadnych niepokojących czynników, mogących pogorszyć nasze samopoczucie. To mogą być hałaśliwi sąsiedzi czy potężna fabryka, której emisja przykrych zapachów skutecznie utrudniałaby wypicie porannej kawy na naszym wymarzonym tarasie. Więcej szczegółów poznasz na PewnyLokal.pl gdzie poruszane są takie tematy jak kupno mieszkania.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top